Somatika je veľmi široká oblasť. Názov vychádza z gréckeho „soma“, čo znamená „živé telo v jeho celistvosti“. Soma je zastrešujúci pojem pre všetko od duše, mysle, emócií, fyzického tela. Spoločným menovateľom somatických prístupov je, že k ľuďom pristupujú cez telo/somu.
Somatikou sa zaoberajú filozofi, tanečníci a choreografi, fyzioterapeuti a mnohé východné smery ako sú jóga alebo tai-či, pretože ich základ leží v jednote tela a mysle.
V širšom slova zmysle môžeme považovať za somatickú prax všetko, čo vykonáva človek. Od cvičenia, spánku, dýchania, sedenia, rozprávania. Pretože všetko so všetkým súvisí. Keď somatiku chceme vnímať v užšom zmysle, môžeme sa pozerať na to či daná somatická prax vedome prepája jednotlivé rozmery človeka. K somatickej praxi v užšom slova zmysle môžeme zaradiť rôzne bojové umenia, niektoré druhy jógy, vedomé dýchanie či intuitívny tanec. V úplne najužšom slova zmysle sú somatické tie prístupy, ktoré pracujú výlučne s telom so zámerom ovplyvniť ostatné časti „somy“. Príkladom môže byť Continuum Movement.
Významnou zastrešujúcou organizáciou somatických profesionálov je ISMETA, International Somatic Movement Education and Therapy Association. Zámerom tejto asociácie je podporovať integráciu tela a mysle prostredníctvom vedomého pohybu. Združuje profesionálov z oblasti zdravotnej starostlivosti, vzdelávania, sociálnej spravodlivosti a umení. Je dôležité povedať, že asociácia nezdružuje a ani nemá zámer združovať psychoterapeutov alebo iných profesionálov z oblasti psychológie. Všetky somatické smery sa však prelínajú a navzájom sa ovplyvňujú. Preto nie je nič výnimočné, ak psychológovia rozširujú svoje vzdelávanie aj týmto smerom – spomeňme napríklad Body-mind centering, Feldenkreisovu metódu, Alexandrovu techniku alebo Continuum Movement.
Somatika v psychológii
Ako synonymum k somatike môžete v literatúre nájsť aj pojem „bodymind“, čo vyjadruje základ somatickej psychológie – telo je odrazom psychiky a psychika odrazom tela. V psychológii tento prístup označujeme ako prístup „zdola hore“. Cez telo sa snažíme ovplyvňovať našu myseľ a dušu.
Základy somatickej psychológie položil Wilheim Reich v roku 1933 svojou publikáciou „Character analysis“. Wilheim Reich bol študentom Sigmunda Freuda a priniesol hypotézu o tom, že trauma sa môže ukladať v tele. Priniesol pohľad, že trauma ovplyvňuje nielen myseľ a môže viesť k zápalom, bolesti, napätiu a iným telesným reakciám. Potlačené myšlienky a emócie môžu byť príčinou symptómov, ktoré by zdanlivo mali mať pôvod vo fyziológii.
Myšlienky Wilheima Reicha a aj Janeta Pierra vytvorili základ pre vznik somatických psychoterapií.
Somatická psychológia ako teoretická disciplína psychológie si ešte potrebuje vydobyť svoje miesto. Tak ako fungujú somatické prístupy, aj somatická psychológia preniká zdola, z psychoterapeutických smerov.
Modely somatických prístupov
Existujú 3 základné modely toho, ako na telo zamerané prístupy pracujú.
- Model úpravy: Prístupy založené na tomto modely pracujú na predpoklade, že vedia, čo je správne. Medzi takéto prístupy zaraďujeme napríklad Rolfing (existuje na aj na Slovensku) alebo metódu analýzy pohybu Kestenberg Movement Profile.
- Model traumy: Prístupy založené na tomto modely sa zameriavajú na uvoľnenie tráum z tela. Napr. Somatic experiencing, Senzorimotorická psychoterapia.
- Procesný model: Prístupy založené na tomto modely zdôrazňujú prácu s prítomnosťou a pristupujú s absolútnou dôverou v inteligenciu tela/somy. Vytvárajú prostredie na to, aby sa objavilo, čo sa má objaviť. Zaraďujeme sem napríklad Focusing, Hakomi psychoterapiu alebo somatický koučing.
Somatické psychoterapie
Odvetvie somatických psychoterapií resp. psychoterapií zameraných na telo má svoju bohatú históriu a neustále sa rozrastá.
Asociácia Spojených štátov pre Psychoterapiu zameranú na telo (USABP) uvádza nasledovné: „Psychoterapia zameraná na telo pomáha ľuďom zvládať ich obavy nielen prostredníctvom rozhovoru, ale tiež tým, že pomáha ľuďom stať sa hlboko vedomými svojich telesných vnemov, takisto ako ich emócií, predstáv a správania. Klienti sa stávajú vedomejší toho ako dýchajú, hýbu sa, rozprávajú a kde v tele cítia svoje emócie a pocity. Ľudia vyhľadávajú psychoterapiu zameranú na telo z rovnakých dôvodov ako akúkoľvek inú psychoterapiu (napr. úzkosť, depresia, problémy vo vzťahoch, ťažkosti v oblasti sexuality), ale tiež kvôli fyzickým problémom (napr. bolesť hlavy, chrbtice).
V roku 1998 bola metóda biosyntézy uznaná Európskou psychoterapeutickou asociáciou (EAP) ako prvá vedecká metóda v somatickej psychoterapii.
Dnes sú v Európskou psychoterapeutickou asociáciou zastrešené rôzne psychoterapie zamerané na telo – napr. Na telo zameraná psychoterapia, Biosyntetická psychoterapia, Bioenergetická Analýza, Psycho-organická Analýza.
Kognitívne a somatické psychoterapie
Tradičné psychoterapie môžeme označiť aj ako kognitívne alebo „talk“ psychoterapie, pretože prostredníctvom rozhovoru, tzn. z úrovne mysle, sa snažia ovplyvňovať emócie, telesné pocity a správanie klienta. Pristupujú „zhora dole“. Somatické psychoterapie sú prirodzene viac holistické a pracujú „zdola hore“.
Je zaujímavé, že najviac vedeckej evidencie pre efektívnosť psychoterapie má Kognitívno-behaviorálna psychoterapia (KBT). Všimnime si, že pracuje s 2 úrovňami – s úrovňou mysle („kognitívno“) a s úrovňou správania („behaviorálna“). Somatické psychoterapie zdôrazňujú ďalšiu úroveň – úroveň telesných pocitov, ale zároveň neodmietajú ani myslenie, emócie a správanie.
Vo všeobecnosti existujú stovky rôznych psychoterapií a ešte viac metód a prístupov k ľudskej psychike.
Medzi najznámejšie somatické psychoterapie, okrem už vyššie uvedených, patria napríklad Senzorimotorická psychoterapia (Pat Ogden), Hakomi psychoterapia (Ron Kurtz), AEDP psychoterapia (Diana Fosha), metódy EMDR (Francine Shapiro), Focusing (Eugene Gendlin).
Psychosomatika
Keď hovoríme o somatických smeroch v psychológií, nemôžeme obísť ani tému psychosomatiky.
Psychosomatika je medicínsky odbor, ktorý nazerá na zdravie a chorobu celostne. Berie do úvahy bio-psycho-sociálne aspekty. Psychoneuroimunológia je odbor, ktorý skúma súvislosti medzi psychikou a telom, najmä imunitným systémom. Psychiatri dokonca môžu získať svoju špecializáciu v psychosomatike.
Somatické prístupy na Slovensku
V súčasnej dobe na Slovensku nie je možné certifikovať sa v žiadnej somatickej psychoterapii a na tom základe legálne vykonávať psychoterapiu ako profesiu. Slovenský inštitút pre vzdelávanie v psychoterapii ponúka certifikáciu v 9 psychoterapeutických smeroch, pričom ani jeden nie je somatický.
Zahraničné výcviky naša legislatívna v aktuálnom znení neuznáva, ani v prípade, že je odborník zaregistrovaný v Európskej asociácii psychoterapeutov. Preto jedinou legálnou cestou pre vykonávanie somatickej psychoterapie na Slovensku je urobiť si akýkoľvek výcvik z ponuky Slovenského inštitútu pre vzdelávanie v psychoterapii a následne si urobiť ešte výcvik v somatickej psychoterapii. Čo zďaleka nie je ideálna situácia a somatických psychoterapeutov máme na Slovensku minimum.
Najrozšírenejšou somatickou metódou medzi psychoterapeutmi na Slovensku je aktuálne pravdepodobne EMDR, ktorá pracuje s pohybom očí a je zameraná na spracovávanie traumatických zážitkov. Na Slovensku máme aj Slovenský inštitút pre psychotraumatológiu a EMDR.
Veľmi dlhú históriu má v našom regióne holotropné dýchanie, ktorého autorom je Stanislav Grof, pôvodom čech, významný psychiater a zakladateľ transpersonálnej psychológie. Na Slovensku sa bežne realizujú workshopy holotropného dýchania, kde sa prostredníctvom práce s dychom navodzuje zmenený stav vedomia.
Dlhé roky bola v komunite psychológov somatika prítomná najmä prostredníctvom Tanečno-pohybovej psychoterapie. V súčasnosti je možné doplniť si vzdelávanie napríklad v metóde TRE (David Bercelli), ktorej cieľom je uvoľniť napätie a traumu z tela prostredníctvom série špecifických cvičení.
V roku 2025 sa na Slovensku otvára 3-ročný výcvik v metóde Somatic experiencing (Peter Levine). Táto metóda je už roky udomácnená v Českej republike a celkovo sú u našich západných susedov somatické prístupy oveľa rozšírenejšie. Aktuálne je napríklad v Českej republike viac ako 100 certifikovaných psychoterapeutov v biosyntetickej psychoterapii a každým rokom toto číslo narastá.
Popularizátori
Osobnosti, ktoré významnou mierou prispievajú k rozširovaniu povedomia o dôležitosti tela v prístupe k ľudskej psychike je viacero. Medzi najznámejších patria autori bestsellerov Peter Levine, Gábor Maté a Bessel van der Kolk.
Peter Levine a Bessel van der Kolk sa vo svojich publikáciách venujú prevažne traume. V českom jazyku vyšli od Petra Levina: Probouzení tygra, Němé zpovědi, Léčba traumatu, Trauma očima díťete, Trauma a paměť. Od Bessela van der Kolka nájdete v slovenčine bestseller Telo si pamätá .
Gábor Maté je vo svojej tvorbe tématicky rozmanitejší a mnohé jeho knihy vyšli aj v slovenskom jazyku: Mýtus normálnosti, Rozptýlená myseľ, V ríši hladných duchov, Keď telo povie nie, Držte sa svojich detí.
Pokiaľ máte radi provokujúcich autorov prinášajúcich nové pohľady, Thomas R. Verny je dobrou voľbou pre Vás. Kanadský psychiater českého pôvodu vydal publikácie Tajný život nenarodeného dieťaťa a Mysl celého tela.
Výzvy súčasnosti
Somatické prístupy sa prirodzene rozvíjajú spolu s rozvojom neurovied a potvrdzujú tak svoju pozíciu v psychologických disciplínach. „Neurovedecký výskum ukazuje, že jediná cesta ako môžeme zmeniť to ako sa cítime je stať sa vedomím našich vnútorných zážitkov a naučiť sa spriateliť sa s tým, čo sa deje vo vnútri nás.“ — Bessel van der Kolk, Telo si pamätá.
Aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, kognitívne a somatické psychoterapie nestoja proti sebe. V centre nášho záujmu stojí človek a oba prúdy sa majú čím obohacovať a je možné, že sa v budúcnosti budú tieto prístupy prelínať a spoločne budú pristupovať k človeku komplexne a holisticky. Už dnes napríklad existuje Developmental Somatic Psychotherapy (Ruella Frank), ktorá vznikla ako modalita v rámci Gestalt psychoterapie.
Téma spájania je pre somatické prístupy dôležitá aj z pohľadu iných ako psychologických povolaní. Všímam si, že napríklad aj lekári, fyzioterapeuti, duly a pôrodné asistentky tiež rozširujú svoje vzdelávanie týmto smerom. A dáva to zmysel. Stojíme však pre výzvou ako podporiť kvalitné vzdelávanie na Slovensku systematických spôsobom.
Ku kvalitnému vzdelávaniu odborníkov v somatických prístupoch by mal významnou mierou prispieť vznikajúci Inštitút somatických terapií a koučingu BodyTalks, ktorého zakladateľkou je Monika Stehlíková. Monika je psychologička, somatická psychoterapeutka a priekopníčka somatických prístupov na Slovensku, ktorá sa im venuje profesionálne viac ako 20 rokov.
Použité zdroje: