Aká je situácia s koučingom na Slovensku?
Koučing ako taký je na Slovensku veľmi neregulované povolanie. Aj Vy sa dnes môžete rozhodnúť a legálne si založiť živnosť na koučing. Z tejto situácie vyplýva, že sa na trhu pod koučingom skrývajú rôzne služby. Od psychologického poradenstva, ktoré vykonávajú ľudia bez potrebného vzdelania až po koučov, ktorí nespĺňajú základné kritériá profesie podľa medzinárodných štandardov. Zároveň vnímam, že sú na Slovensku ľudia aj bez psychologického vzdelania, ktorí sa roky vzdelávajú a môžu byť prínosom.
Ďalším aspektom je, že koučing v určitej vo forme prenikol aj do iných povolaní – do práce manažérov, ale aj učiteľov, športových trénerov a iných povolaní, kde sa pracuje s ľuďmi.
Výber kouča alebo akéhokoľvek odborníka, ktorý pracuje s ľudskou psychikou nesie so sebou vždy istú mieru rizika. Pri nesprávnom výbere sa v lepšom prípade len neposuniete, v horšom prípade Vám môže aj uškodiť.
Ako si teda vybrať kouča?
Ak si chcete nájsť kouča, skúste si o ňom vyhľadať nasledovné informácie:
- Je možné dohľadať jeho vzdelanie a konkrétny výcvik? Počet hodín výcviku a meno spoločnosti, ktorá zastrešovala výcvik?
- Komunikuje kouč transparentne a otvorene o svojom vzdelaní a výcviku?
- Je výcvik akreditovaný aspoň na 1. úrovni podľa Medzinárodnej federácie koučingu? (pozn. International Coaching Federation, skratka ICF)
- Je kouč certifikovaný? Medzinárodnou federáciou koučingu alebo Slovenskou asociáciou koučov (SAKO)? Príp. je v procese získavania certifikácie?
Osobne som navyše zástancom práce pod supervíziou – tzn. kouč má supervízora (skúsenejšieho odborníka), s ktorým môže odborne a nezávisle konfrontovať svoje postupy a náročné momenty. Zabezpečuje to vyššiu profesionalitu poskytovaných služieb koučom.
Pri výbere kouča je však okrem objektívnych ukazovateľov dôležitý aj Váš subjektívny pocit, ktorý viete väčšinou získať až na osobnom stretnutí s koučom. Ako ste si s koučom medziľudsky „sadli“? Dôverujete mu a dokážete sa mu otvoriť? Máte z neho dobrý pocit?
Kouč môže byť objektívne odborník, ale nemusí byť v tejto chvíli a v danej situácii vhodný pre Vás. Ak sa odhodláte na sebe pracovať, nedajte sa odradiť tým, že ste na prvý pokus nenašli toho pravého kouča.
Somatický koučing vo svete
Vo východných tradíciách je vnímanie jednoty tela a psychiky štandardom. Spolu s pokrokom západnej medicíny sa začínajú rôzne východné a západne prístupy približovať. Môžeme to vidieť napríklad na všímavosti (mindfulness), ktorej pôvod je jednoznačne vo východných tradíciách a vďaka výskumu poznáme dnes napríklad MBSR (Mindfulness based stress reduction) program, ktorý je vedecky podloženým programom na znižovanie úrovne stresu.
Aj na západe sa začína stále viac a viac pristupovať k ľuďom komplexne. Bolo len otázkou času, kedy somatický prístup prenikne aj do koučingu. Attan et al. (2018) uvádzajú, že mnohé štúdie ukazujú, že koučing je najefektívnejší, keď zahŕňa celého človeka – tzn. jeho fyzickú, emocionálnu, kognitívnu, behaviorálnu, sociálnu a spirituálnu dimenziu. A presne o tom je somatický koučing. O vnímaní klienta v jeho celistvosti. Soma nie sú len kosti a orgány. Soma je celé telo vrátane mysle a duše vo svojej celistvosti a živosti.
Somatický koučing vo svete je na vzostupe a stáva sa stále populárnejším. Pokiaľ Vás somatický koučing volá ako Vaša kariérna cesta, môžete si urobiť výcvik napríklad v The Somatic School, ktorý ako prvý získal 2. level certifikácie od ICF. Veľmi známy je aj Strozzi Institute alebo Co-Active Training Institute. Najbližšie sa dá výcvik absolvovať v Českej republike v spoločnosti Somatické koučování. Každá spoločnosť poskytujúca výcvik v somatickom koučingu má svoje špecifiká, a preto sa môžu aj somatickí kouči od seba významne líšiť v závislosti od absolvovaného výcviku a ďalšieho vzdelávania.
Aká je situácia so somatickým koučingom na Slovensku?
Celkovo, pokiaľ sa chcete vzdelávať ako psychológ v akomkoľvek somatickom prístupe (koučingu, psychoterapii či v doplnkovej metóde), Vaše možnosti v zahraničí sú oproti Slovensku nekonečné. Už len susedná Česká republika je na tom výrazne lepšie. Bližšie túto tému rozoberám v článku Somatika v psychológii na Slovensku a vo svete.
Výcvik v somatickom koučingu na Slovensku aktuálne neexistuje a somatických koučov je nás menej ako prstov na jednej ruke. Verím však , že toto číslo bude čoskoro narastať.
Aký je rozdiel medzi rôznymi koučingami?
Koučing je rozmanitá oblasť a môžete sa stretnúť s rôznymi názvami koučingu. Poďme si to rozobrať detailnejšie.
Všetci profesionálni a certifikovaní kouči pracujú v súlade so štandardami a etikou Medzinárodnej federácie koučov. Jadro práce všetkých koučov je rovnaké. Určite platí, že pracujú s potenciálom človeka, kladú klientom otázky a vstupujú do konverzácie s klientom z miesta, kde kouč absolútne dôveruje tomu, že odpovede na klientove otázky sa skrývajú v klientovi. Kouč pristupuje so zvedavosťou a otvorenosťou. S presvedčením, že to, čo je najlepšie pre klienta nevie kouč, ale vie to sám klient.
Z toho vyplýva, že akýkoľvek profesionálny kouč môže koučovať akúkoľvek tému. Často sa však stretávame s tematickým zameraním koučingu – športový koučing, manažérsky koučing, kariérny koučing, biznis koučing. Tieto prívlastky sú len vyjadrením záujmu kouča. Vyjadrením tém, ktoré samotný kouč preferuje. Môže sa stať, že kouč kombinuje metódu koučingu aj s konzultáciami, prípadne mentoringom alebo nácvikom zručností. Preto je na úvod spolupráce dôležité, aby kouč transparentne komunikoval, aké služby ponúka a spolu s klientom si nastavil očakávania.
Ďalej sa môžete stretnúť s názvami ako systemický koučing, gestalt koučing, psychodynamický koučing alebo somatický koučing, ktoré vyjadrujú z akého teoretického rámca kouč vychádza a následne z toho vyplýva, aké techniky používa.
A samozrejme, rozlišujeme aj individuálny a tímový koučing.
Výber kouča môže vyzerať komplikovane. Ale nech si vyberiete akéhokoľvek kouča, najdôležitejšie je, či Vám spolupráca s ním dáva zmysel, podporuje Vás smerom, akým chcete ísť a vidíte zmeny vo svojom živote.
Prajem Vám na tejto ceste veľa šťastia a odvahy.
Použité zdroje:
Attan, A., Whitelaw, G., & Ferguson, E. (2018). A practical model for embodied coaching. Coaching: An International Journal of Theory, Research and Practice, 11(1), 16–29. https://doi.org/10.1080/17521882.2017.1351460